Bestyrelse og udvalg

Bestyrelsesmedlemmer

Formand
Lars Gulmann
Lars Gulmann
Klub: Humlebæk Tennisklub
+4561208758
formand@oresundtennis.dk
Næstformand
Mona Aagaard
Mona Aagaard
Klub: Ølstykke Tennisklub
+4540259108
aagaard47@gmail.com
Kasserer
Janne Theilgaard
Janne Theilgaard
Klub: Hillerød Tennisklub
+4526309429
jt@frederiksborgcentret.dk
Formand for Seniorudvalget og ansvarlig for Ungdomsudvalget
Martin Jørgensen
Martin Jørgensen
Klub: Ølstykke Tennisklub
+4550698769
martin_tronier@hotmail.com
Bestyrelsesmedlem
Anne Wiberg
Anne Wiberg
Klub: Øresund Tennis
+4522720074
awtennis@hotmail.com
Bestyrelsesmedlem
Henrik Maris
Henrik Maris
Klub: Slagelse Tennisklub
+4520859785
henrik.maris@gmail.com

Ungdomsudvalg

Martin Jørgensen, politisk ansvarlig (se under bestyrelse) 

Frederik Hausner Petersen, skumtennisansvarlig
mail: skumtennis@sltu.dk 

Mona Aagaard, menigt medlem (se under bestyrelse)

Lucas Hjorth, menigt medlem 

Ungdomsudvalget varetager en række turnerings- og træningsaktiviteter for juniorer, eksempelvis:

  • Holdturnering for juniorer
  • Skumtennisholdturnering
  • Individuelle turneringer i skumtennis
  • Sjællandsmesterskaber for juniorer
  • Individuelle turneringer (nationale og internationale)
  • Talent- og breddetræning

Seniorudvalg

Martin Jørgensen, formand (se under bestyrelse)

Thomas Rosenmejer
mail: thomasrosenmejer@get2net.dk 
Tlf.: 20 81 20 98
Klub: Brøndby Strand Tennisklub

Anne Wiberg, motionist og Golden Age
Mail: awtennis@hotmail.com 
Tlf:
Klub: Øresund Tennisklub

Seniorudvalget varetager en række turneringsaktiviteter for seniorer og veteraner eksempelvis:

  • Holdturnering for seniorer/veteraner
  • Sjællandsmesterskaber for seniorer/veteraner
  • Individuelle turneringer
  • Motionister og Golden Age

Klubservicegruppe

Martin Jørgensen (se under bestyrelse)

Henrik Maris (se under bestyrelse)

Lars D. Gulmann (se under bestyrelse)

Anne Wiberg (se under bestyrelse)

Klubservicegruppen varetager en række opgaver af mere tværgående karakter. Det gælder både formidling og opsøgende arbejde i forbindelse med nedenstående:

  • Informationsmateriale
  • Rådgivning
  • Klubbesøg primært udført af klubkonsulenter
  • Seminarer og møder for bl.a. klubledere

Kommunikationsgruppe

Martin Jørgensen, tovholder (se under bestyrelse)

Lars D. Gulmann (se under bestyrelse)

Appeludvalget

Jesper Tvermoes, Birkerød

Jon Balsby, Hareskov/V.

Henriette Laursen, Rødovre